Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Uran a Neptun se dočkaly konečně hebrejských názvů

Akademie hebrejského jazyka (האקדמיה ללשון העברית), která činí oficiální rozhodnutí, týkající se užívání hebrejštiny, dovedla ke zdárnému konci svoji snahu dát hebrejská pojmenování planetám Uran a Neptun.
Jména ostatních planet jsou uvedena v Talmudu (traktát Šabat 156a). Jsou jimi Kokhav (Kokab, což znamená „hvězda“, tj. nejbližší slunci, tedy Merkur); Noga (Nogah, světlo, Venuše); Maadim (ze slova, znamenajícího červený; Mars), Cedek (Tzedek, Zedek, spravedlnost, Jupiter) a Šabtaj (Shabbetai, šabat, tedy sedmý v pořadí, neboť Saturn byl tehdy považován za sedmou planetu – když uvažováno bylo i Slunce a Měsíc a pominuta Země, pozn. překl.).
Uran a Neptun, objevené v roce 1781 a 1846 o.l., tedy mnohem později po redigování Talmudu, zůstávaly až dosud bez hebrejského pojmenování.
Reut Barzilai, která koordinovala kampaň za pojmenování, Jišaji Flejšerovi (Yishai Fleisher) z Arutz 7 – Israel National News sdělila podrobnosti o vítězných jménech. Uvedla, že Neptun bude pojmenován Rahav po mořském stvoření, zmiňovaném v biblické knize Job, a Uran obdrží jméno Oron, které zní obdobně jako Uran, znamená „malé světlo“ a týká se jeho slabé svítivosti při pozorování ze Země.
Uran, sedmá planeta od Slunce, je pojmenován po řeckém božstvu nebes a Neptun – po vyřazení Pluta z kategorie planet - nejvzdálenější planeta od Slunce je pojmenován po římském božstvu moří.
Pro každou z obou planet bylo navrženo okolo 650 jmen, z nichž řada se týkala legend a biblických citátů, ale nakonec byla vybrána do nejužšího výběru pro každou z planet dvě jména. V konečném hlasování po internetu pak Oron porazil „Šahak“ (Shahak, nebesa) pro Uran a v případě Neputunu Rahav porazil „Taršiš“ (Tarshish, přístav zmíněný v biblické knize Jonáš a drahokam na kněžském náprsníku, který je stejné zeleno-modré barvy jako Neptun).
Kampaň „pojmenujte planetu“ byla vedena Oddělením pro vědecky orientovanou mládež Univerzity Tel Aviv (אוניברסיטת תל־אביב) a Akademií hebrejského jazyka na počet Mezinárodního roku astronomie, kterým z rozhodnutí Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byl rok 2009.
Zdroj: www.eretz.cz autor Hillel Fendel

Leo ŠVANČARA

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)