Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

V roce tygra by měly nastoupit vládu nečekané zvraty

Zosobněním síly, energie a odvahy je v čínské mytologii tygr, s nímž je spojován nadcházející čínský nový rok. Letos podle lunárního kalendáře připadá na 14. února, a jak je patrné z předpovědí znalců hvězd a horoskopů, nudit se v něm rozhodně nebudeme. Rok kovového tygra bude dynamický, plný nečekaných zvratů a štěstí přinese těm, co se nezaleknou nových těžkostí a vytrvale půjdou za svým cílem.
Příchod Nového roku (čínsky kuo-nien) je v Číně, Vietnamu a dalších asijských zemích tradičně nejvýznamnějším rodinným svátkem srovnatelným s oslavami Vánoc a Silvestrem. Několikadenní vítání nového roku provází praskání petard a ohňostrojů, jejichž posláním je zahnat zlé duchy, aby v novém roce neškodili, příbuzní a přátelé se navštěvují a obdarovávají dárky nebo penězi zabalenými v červeném papíře. Doma se nepracuje s nožem, aby se neurazili duchové dozírající na oslavy, ani se nesahá na koště, aby se nevymetlo štěstí.
Slavnosti, známé také jako svátky jara (čchun-ťie), začínají druhým novoluním po zimním slunovratu, přičemž největší oslavy připadají na první tři dny, kdy mají Číňané pracovní volno. Kdysi se oslavovalo po celý první měsíc, každý den se odehrávaly tradiční akce a obřady a rodina na důstojnou oslavu leckdy utratila téměř všechny peníze.
Rok ve znamení tygra bývá časem změny, kdy je všechno neustále v pohybu. V novém roce bude k tygrovi patřit znamení kovu a prvek jang, což ještě posílí jeho dobré i špatné vlastnosti. Posledními roky tygra byla léta 1938 (podepsána Mnichovská dohoda), 1950 (začala korejská válka), 1962 (vypukla karibská krise, zasedl druhý vatikánský koncil), 1974 (skončily diktatury v Řecku a Portugalsku), 1986 (exploze jaderné elektrárny v Černobylu) a 1998 (teroristické útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzánii, podepsána opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD). Žezlo od energického a divokého tygra převezme 3. února 2011 dobromyslný králík.
Tygr (chu) je v čínské mytologii personifikací síly, energie, odvahy, divokosti a všeho, co s tím souvisí. Lidé narození v tomto znamení bývají rozenými vůdci a mívají také spoustu dobrých nápadů. Často jednají instinktivně a umějí si života užívat plnými doušky. Na druhou stranu mají sklon dělat ukvapená rozhodnutí, a proto se mohou chovat netaktně až bezohledně. Zřídkakdy vykonávají podřadné práce, nejspokojenější jsou v zaměstnání, které neustále přináší náročné úkoly.
Třebaže se zrozenci v tygru nedají snadno ochočit, jsou vyhledávanými partnery. Vyznačují se dobrým vystupováním, elegancí a originalitou, čímž se odlišují od ostatních. Známosti obyčejně navazují s lehkostí. Snadno získaný protějšek pro ně ovšem bývá jen předmětem krátkodobé pozornosti. Ideálními partnery pro tygry jsou podle astrologů nezávisle konající jedinci narození ve znamení draka, myši, koně nebo psa.
Ve znamení tygra se narodili například indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal, spoluzakladatel počítačové firmy Apple Steve Wozniak nebo zakladatel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, z politiků ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a mexický prezident Felipe Calderón. K tygrům v showbyznysu patří například Victoria Beckhamová, Sheryl Crowová a Robbie Williams nebo herci Jiří Lábus a Ondřej Vetchý.
Čínský kalendář sestává z dvanáctiletých cyklů pojmenovaných podle živočichů nabývajících vlády pravidelně po sobě. Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu - v pořadí krysa (myš); buvol (vůl,kráva); tygr; králík (zajíc); drak; had; kůň; koza (ovce, beran); opice; kohout (slepice); pes a prase (vepř, divočák) - se tak k 'moci' dostane jednou za dvanáct let. A s každým z těchto živočichů jsou spojeny svérázné mýty, které jsou v některých případech specifické pro určité čínské provincie.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)