Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

V noci září na nebi Merkur a Jupiter

Noční nebe tento týden nabízí planety Merkur, Jupiter, Uran a Neptun. Pozorovat lze velmi jasné ranní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a hvězdné soustavy vzdáleného vesmíru. Měsíc, který spěje k novu, nebude svým svitem pozorování rušit. O situaci na nebeské klenbě informují astronomické servery www.obsupice.cz a www.observatory.cz.
Merkur je viditelný počátkem týdne nízko na ranní obloze, pohybuje se v souhvězdí Panny. K jeho vyhledání je nutné použít triedr. Planety Jupiter a Uran jsou pozorovatelné takřka celou noc, Neptun zapadá před třetí hodinou ráno. Zatímco Jupiter je nejjasnější planetou na obloze (jasnost -2,9 magnitudy; čím nižší číslo, tím je objekt jasnější), k pozorování Uranu (5,7 magnitudy) a Neptunu (7,9 magnitudy) je nutný dalekohled. Astronomové doporučují navštívit hvězdárnu a využít její teleskopy.
Měsíc bude v novu 7. října ve 20.44 hodin. Pohybuje se souhvězdími Lva, Sextantu, Panny a Vah. Počátkem týdne bude poblíž hvězdy Regulus, nejjasnějšího objektu v souhvězdí Lva. Přízemím prochází ve středu 6. října.
Nejjasnější přelety ISS lze v úterý 5. října od 6.40 do 6.46 a ve čtvrtek 7. října od 6.00 do 6.05. Vystoupá v prvním případě do výšky 87 a ve druhém 82 stupňů, takže přeletí nad hlavou pozorovatele. Informace o dalších přeletech včetně trajektorie letu je možné získat dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují dvojhvězdu Albireo ze souhvězdí Labutě, kulovou hvězdokupu M 15 v souhvězdí Pegasa a Prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry. Dobře bude také pozorovatelná galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)