Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Noční obloze vládne Venuše, Saturn a Jupiter

Noční obloze nad ránem vládne Venuše; v druhé polovině noci Saturn a zvečera Jupiter. V sobotu začnou ranní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ze vzdáleného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Více informací na www.obsupice.cz, www.astro.cz a www.observatory.cz.
Nejjasněji na obloze září Venuše; koncem týdne vychází ve 4.30 hodin a pohybuje se v souhvězdí Hadonoše. Saturn vychází před půlnocí a nachází se v souhvězdí Panny poblíž hvězdy Spika. Jupiter je nejlépe viditelný večer po západu Slunce a v jeho blízkosti se pohybuje Uran. Obě planety se nacházejí v souhvězdí Ryb poblíž hranice s Vodnářem.
Měsíc je v úplňku 19. ledna, 22. ledna prochází přízemím, ve vzdálenosti 363.000 kilometrů od Země. Tento týden prochází souhvězdími Býka, Blíženců, Raka, Sextantu, Lva a Panny.
Nejbližší lednový ranní přelet ISS bude možné z české kotliny pozorovat v sobotu 22. ledna od 6.54 do 6.56 hodin; v neděli 23. ledna pak od 7.19 do 7.24 hodin. Informace o dalších přeletech lze získat dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Vzdálený vesmír nabízí například dvojhvězdu Castor ze souhvězdí Blíženců nebo čtyřnásobnou soustavu Trapez v souhvězdí Oriona, která je obklopena mlhovinou viditelnou pouhým okem. Ozdobou zimní oblohy je hvězdokupa Plejády (Kuřátka) v souhvězdí Býka. Jedna z nejbližších galaxií M 31, vzdálená od Země více než dva miliony světelných roků, leží v souhvězdí Andromedy. Za dobrých podmínek je vidět i bez dalekohledu nebo malým triedrem.

Leo ŠVANČARA

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)