Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Na noční obloze nejvíce září Saturn; létají meteory Eta Aquaridy

Na noční obloze nejvíce září planeta Saturn. Měsíc je kolem novu, takže jeho svit neruší pozorování. Sledovat je možné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Let raketoplánu Endeavour ke stanici byl odložen. Na Slunci je nová skupina skvrn. Vzdálený vesmír nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy a galaxie. O vesmírných tělesech informují astronomické servery www.astro.cz a www.observatory.cz.
Saturn září od setmění nad jihovýchodním obzorem v souhvězdí Panny. Těsně před východem Slunce lze spatřit Venuši a Jupiter a slabě také Merkur a Mars.
Měsíc bude v úterý 3. května v novu. Slabý srpek bude viditelný od středy nad severozápadním obzorem.
Aktivita Slunce je spíše nízká. Několik skupin skvrn bylo pozorovatelných celý minulý týden a nová skupina skvrn se natáčí ke středu slunečního disku.
Květnový meteorický roj Eta Aquaridy vrcholí v pátek 6. května. Jeho původcem je prach, který ve své dráze zanechává Halleyova kometa. Ideální je pozorování nad ránem. Počty meteorů bývají kolem 20 až 50 za hodinu.
Vzhledem k tomu, že je Měsíc kolem novu a jeho světlo neruší pozorování slaběji svítících vesmírných těles, astronomové doporučují ze vzdáleného vesmíru dvojhvězdu Izar v souhvězdí Pastýře nebo dvojhvězdu Mizar a Alcor ve Velkém vozu (souhvězdí Velké medvědice), který je za květnových večerů v nadhlavníku. Hvězdokupy je možné vyhledat v souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny, Velké medvědice či Honicích psů.

- red -

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)