Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

V říjnu bude Jupiter nejjasnější a nejblíže Zemi

Jupiter bude v říjnu nejblíže Zemi a bude velmi jasný. Současně je v oposici se Sluncem, takže bude na obloze zářit celou noc. Mars bude svítit v druhé polovině noci. Nejlepší podmínky pro pozorování Měsíce nastanou kolem 4. října, kdy je v první čtvrti. Z objektů hvězdného vesmíru je možné vyhledat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. O situaci na oboze informují astronomické servery www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.
Největší planeta sluneční soustavy Jupiter bude v oposici se Sluncem, tedy na opačné straně Země než Slunce, v sobotu 29. října ve 3 hodiny. K Zemi se nejvíce přiblíží na necelých 600 milionů kilometrů, což jsou asi čtyři vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí, ve čtvrtek 27. října ve 20 hodin. Jeho světelnost dosáhne maxima. Ve druhé polovině noci ho na obloze doplní méně jasná planeta Mars.
Planeta Saturn bude ve čtvrtek 13. října ve 22 hodin v konjunkci se Sluncem, tedy nepozorovatelná. O hodinu později dosáhne největší vzdálenosti od Země, zhruba 1,6 miliard kilometrů. Pozorovatelný začne být až na konci října, kdy se na počátku soumraku dostane šest stupňů nad východní obzor.
V říjnu budou dvě konjunkce planet s Měsícem. Jupiter se k němu přiblíží ve čtvrtek 13. října v 17 hodin. Měsíc bude 4,6 stupně severně. Seskupení obou těles bude pozorovatelné asi hodinu po největším přiblížení. Konjunkce Marsu s Měsícem nastane v pátek 21. října ve 21 hodin. Obě tělesa ale budou pod obzorem. Přiblížení Marsu k srpku Měsíce pět dní před novem bude pozorovatelné zhruba čtyři hodiny po vlastní konjunkci.
Měsíc bude na večerní obloze zářit od 4. do 13. října. Při první čtvrti v úterý 4. října budou nejlépe vynikat povrchové útvary na rozhraní mezi světlem a stínem, na takzvaném terminátoru, kde vrhají zřetelné stíny. Na rozdíl od úplňku, který bude ve středu 12. října, vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují z dvojhvězd Albireo ze souhvězdí Labutě, kulovou hvězdokupu M 15 v souhvězdí Pegasa nebo Prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry. V říjnu je také dobře vidět galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy. K pozorování jsou vhodné bezměsíčné noci, kdy neruší světlo Měsíce.
Slunce na denní obloze nabízí skvrny, které je možné spatřit dalekohledem odcloňujícím větší část slunečního světla. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat výbuchy plynů ve sluneční atmosféře.
V neděli 30. října končí platnost středoevropského letního času. Ve 3 hodin se vrací čas zpět na 2 hodiny středoevropského času.

-red-

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)