Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Astrofysik Grygar dostal cenu vládní Rady pro výzkum a vývoj

Vládní Rada pro výzkum, experimentální vývoj a inovace ocenila astrofysika Jiřího Grygara (1936) za mimořádné vědecké výsledky a popularisaci vědy. Cena se uděluje od roku 2007 a je spojena s částkou půl milionu korun. O jejím udělení Grygarovi informovala společnost Česká hlava.
Grygar je vědeckým pracovníkem Fysikálního ústavu Akademie věd. Podílí se na výzkumu kosmického záření extrémních energií na mezinárodní observatoři Pierra Augera v argentinské pampě.
Svou badatelskou prací Grygar významně přispěl k poznání meteorických rojů a komet, těsných dvojhvězd, nov, pulsarů a neutronových hvězd. Podílel se na vývoji nových metod pozorování vesmíru, zejména hvězdné fotometrie a spektroskopie, kvantové magnetometrie a na vývoji robotického teleskopu FRAM určeného k měření energetické vydatnosti fluorescenčních spršek sekundárního kosmického záření. Právě tento teleskop umístěný v argentinské pampě zaznamenal jeden z nejsvítivějších úkazů daných zábleskovými zdroji záření gama přicházejícího z vesmíru.
Grygar také zastupuje Česko v Komitétu uživatelů Evropské jižní observatoře v poušti Atacama v Chile. Je členem Mezinárodní astronomické unie, vicepresidentem Evropské rady skeptických organisací, zakládajícím členem Učené společnosti ČR.
Od počátku 50. let minulého století se Grygar intensivně věnuje popularisaci astronomie a vědy obecně. Mimořádný ohlas získal pořad Okna vesmíru dokořán, který se natáčel od roku 1981 ve Slovenské televizi v Bratislavě. Populární jsou jeho knihy V hlubinách vesmíru, Sejdeme se v nekonečnu či Vesmírná zastavení. Obecně se zabývá filosofickými problémy, například vztahem mezi vědou a náboženstvím. Známé jsou jeho přednášky Žeň objevů, v nichž shrnuje významné události v astronomii za uplynulý rok.
Grygar se také angažuje v Českém klubu skeptiků Sisyfos, který vznikl před patnácti lety s cílem obhajovat poznatky současné vědy a vychovávat k racionálnímu, kritickému myšlení. V roce 1996 obdržel cenu Kalinga, kterou uděluje UNESCO za popularisaci vědy. Je po něm pojmenována planetka č. 3336.

Leo ŠVANČARA

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)