Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

V noci obloze vládne Jupiter; k ránu Saturn a Venuše

V noci vládne na obloze Jupiter; k ránu jej střídají planety Saturn a Venuše. Dobře pozorovatelný je povrch Měsíce, který spěje k první čtvrti. Hartleyova kometa se vzdaluje od Země i Slunce a slábne. Dobře viditelné jsou večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. O situaci na noční obloze informují servery www.obsupice.cz a www.observatory.cz.
Jupiter, který je největší planetou sluneční soustavy, je také nejjasnější 'hvězdou' večerní oblohy, zapadá ve dvě hodiny po půlnoci. Dalekohledem lze pozorovat jeho čtyři nejjasnější měsíce: Io, Europa, Ganymed a Kallisto. V Jupiterově blízkosti lze vyhledat planetu Uran. Jupiter s jasností -2,8 magnitudy i Uran s jasností 5,8 magnitudy (čím nižší číslo, tím větší jasnost) se nacházejí poblíž hranice souhvězdí Ryb a Vodnáře.
Nízko nad východojihovýchodním obzorem se za svítání objevují planety Saturn s jasností 0,9 magnitudy a velmi jasná Venuše s jasností -4,4 magnitudy, která je stále ještě jasnější než ISS. Mezinárodní vesmírná stanice po doplnění slunečními panely dosahuje jasnosti až -3,7 magnitudy, tedy větší než má Jupiter.
Nejvzdálenější planetu sluneční soustavy Neptun s jasností 7,9 magnitudy je možné pozorovat v souhvězdí Kozoroha středním dalekohledem. Nejlépe při návštěvě hvězdárny. Zapadá před půlnocí. V neděli 14. listopadu bude Neptun v konjunkci s Měsícem.
Měsíc bude v sobotu 13. listopadu v 17.38 hodin v první čtvrti. Je to příležitost k pozorování hor a kráterů na měsíčním povrchu. Dobře viditelné jsou na rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, kde vrhají zřetelné stíny. Měsíc se tento týden pohybuje souhvězdími Hadonoše, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. Koncem týdne se přiblíží k Neptunu.
Kometa 103 P/Hartley se pohybuje souhvězdím Malého psa, ve středu 10. listopadu vstoupí do nevýrazného souhvězdí Jednorožce. Postupně se vzdaluje od Země i Slunce a její jas slábne. Pozorovat ji je možné malým hvězdářským dalekohledem.
Nejjasnější přelety ISS je možné pozorovat v úterý 9. listopadu od 17.03 do 17.09) a ve středu 10. listopadu od 17.29 do 17.34. Informace o dalších přeletech lze získat dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují pozornosti přátel noční oblohy z dvojhvězd Albireo ze souhvězdí Labutě. Kulovou hvězdokupu M 15 je možné vyhledat v souhvězdí Pegasa a otevřené hvězdokupy v souhvězdích Býka a Persea. Prstencová mlhovina je ozdobou souhvězdí Lyry. Pozornost si zaslouží také galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy, vzdálená více než dva miliony světelných roků.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)