Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Na obloze září Saturn, Měsíc je v úplňku

Na obloze září planeta Saturn, Měsíc je v úplňku, pozorovat lze jasné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS); v pátek vyvrcholí meteorický roj Lyridy. Vzdálený vesmír pak nabízí dvojhvězdy a hvězdokupy. Na Slunci je možné pozorovat několik skupin skvrn. O vesmírných tělesech informují servery www.astro.cz, www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.
Saturn, který je dva týdny po oposici se Sluncem, září po celou noc v souhvězdí Panny. Je prozatím jedinou dobře viditelnou planetou. Hvězdářským dalekohledem je možné pozorovat bouři v severních šířkách planety.
Aktivita Slunce poklesla, ale stále lze na jeho severní polokouli pozorovat několik skupin skvrn. Astronomové připomínají, že při pohledu na Zemi nejbližší hvězdu je nutné chránit zrak správným filtrem, který odcloní větší část slunečního svitu.
Meteorický roj Lyridy je již aktivní; vrcholit bude v noci z 22. na 23. dubna, kdy by mělo létat kolem 20 meteorů za hodinu. Optimální pozorovací podmínky budou po půlnoci, než vyjde Měsíc. Roj bude aktivní do 25. dubna. Radiant roje, což je místo odkud meteory jakoby vylétají, leží v blízkosti hranic souhvězdí Lyry a Herkula.
Velmi jasný přelet ISS bude možné pozorovat ve středu 20. dubna mezi 21.58 a 22.02 hodinou. Stanice bude mít téměř takovou jasnost, jakou mívá nejjasnější planeta Venuše, která na obloze chybí. Vystoupá do výše 83 stupňů nad západojihozápad. Informace o dalších přeletech je možné získat dotazem na internetové adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Noční obloha nabízí i množství objektů vzdáleného vesmíru. Astronomové doporučují například dvojhvězdy Izar v souhvězdí Pastýře, Algieba v souhvězdí Lva nebo Mizar a Alcor ve Velké medvědici. Hvězdokupy je možné vyhledat v souhvězdí Raka, Blíženců, Persea a Herkula.

- es -

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)