Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Celou noc vládne na obloze Jupiter; vidět by mohla být i polární záře

Noční obloze vládne Jupiter; nad ránem je vidět Mars. Měsíc se blíží novu, takže jeho svit neruší pozorování slaběji svítících nebeských těles: hvězdokup, mlhovin a galaxií. Slunce je velmi aktivní. Večer je vhodná doba k vyhledání komety Garradd a ráno už je možné spatřit kometu Honda-Mrkos-Pajdušáková. O nebeských tělesech informují servery www.astro.cz a www.observatory.cz.
Jupiter září v souhvězdí Berana po 20. hodině. Kolem 53 stupňů nad obzorem je v druhé polovině noci. Asi 40 stupňů nad východním obzorem v souhvězdí Raka září před šestou hodinou ranní planeta Mars. Tento týden se přiblíží k hvězdokupě Jesličky (M 44). V sobotu bude v jejím středu. V oposici se Sluncem a tedy po celou noc na noční obloze v souhvězdí Ryb se nachází planeta Uran. Kulminuje před jednou hodinou v noci ve výšce kolem 40 stupňů. K pozorování je nutný malý dalekohled.
V novu je Měsíc v úterý 27. září. Srpek narůstajícího Měsíce se na obloze objeví na přelomu září a října.
Na vysoké aktivitě Slunce se podílí velká skupina skvrn. Udrží-li si aktivitu z víkendu, pak astronomové během týdne očekávají nejen silné erupce a výrony hmoty, ale i polární záře, které by mohly být viditelné i z Česka.
Kometa Garradd (C/2009 P1) se přesunula do souhvězdí Herkula. Při jasnosti sedmi magnitud je viditelná i malými dalekohledy, ale nejlépe dál od měst, kde veřejné osvětlení neruší pozorování. Zajímavou ranní kometou je 'československá' vlasatice 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Nachází se v souhvězdí Lva a i ona je viditelná malými dalekohledy. Má iontový ohon. Vyhledávací mapky pro obě komety jsou na webových stránkách.
Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě, gama v souhvězdí Delfína nebo Mizar a Alcor ve Velkém vozu. V souhvězdí Herkula a Štítu je možné vyhledat hvězdokupu kulovou M 13 a otevřenou M 11. Prstencová mlhovina se nachází v souhvězdí Lyry a galaxie ve Velkém vozu nebo v souhvězdí Andromedy.

-red-

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)